Vysoké teploty, které charakterizují léto, způsobují vznik poruch, jako je úpal. I když za určitých okolností může každý trpět tímto stavem, který spočívá ve zvýšení tělesné teploty a ztrátě tekutin, lidé, kteří jsou pod lékařskou péčí - a zejména pacienti s polymedicínskou léčbou - mají zvýšené riziko, protože některé léky mohou podporovat výskyt tepelného úderu a zhoršení jeho příznaků. Děti, kojenci, senioři a lidé s chronickým onemocněním, kteří jsou medikováni, jsou v tomto ohledu skupinami s nejvyšším rizikem a je vhodné sledovat jejich léčbu, aby se předešlo problémům.

V plánu prevence účinků vysokých teplot z roku 2013 varuje Španělská agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické produkty (AEMPS), že spotřeba některých léků může způsobit hypertermie i když teplota není vysoká, a doporučuje, aby se polymedikovaní pacienti, a zejména starší osoby, poradili se svým lékařem a učinili preventivní opatření, aby se vyhnuli zdravotním problémům.

Pacienti s polyfarmií a zejména starší pacienti by se měli poradit se svým lékařem a přijmout preventivní opatření, aby se vyhnuli zdravotním problémům

Mezi léky, které by měly být ošetřeny diuretika - které způsobují změny v hydrataci - a léky, které mohou ovlivnit funkci ledvin, jako je například Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)a některá antibiotika a antivirotika.

Jiná léčba, např. Léčba epilepsie, antiarytmik a některých antidiabetik užívaných perorálně, stejně jako \ t statiny, které se používají ke snížení hladiny cholesterolu, mohou být také změněny dehydratací.

AEMPS také připomíná lidem, kteří obvykle používají léky pro léčbu hypertenze, že tento typ léků může zvýšit účinky tepla nebo snížit schopnost těla bránit se vysokým teplotám.

Ze všech těchto důvodů tento orgán radí zdravotnickým pracovníkům, aby vyhodnotili přínos-riziko farmakologické léčby, kterou každý pacient následuje, a rozhodnout o vhodnosti pokračování v současné terapii, nebo pokud je možné odebrat některý z těchto léků, vždy s přihlédnutím brát v úvahu stav pacienta, stavy, které jsou léčeny, a možné riziko syndromu z vysazení nebo nežádoucích účinků, které by mohly být způsobeny odstraněním jakéhokoli léku.

Podobně doporučují vyhnout se podání paracetamolu v případě horečky, protože nezabrání úniku a může zhoršit onemocnění jater.

Dr. Nun S. Amen Ra: Kulturista a vegan, ktorý je jedno jedlo denne! (Říjen 2019).