Rychlejší, vyšší, silnější “, je olympijské heslo, pod kterým se všichni sportovci snaží každý rok zlepšovat při hledání medailí a lepších značek. Ale podle studie Nového Zélandu Institutu pro výzkum sportovních výkonů na University of Technology v Aucklandu (Nový Zéland) by mělo být motto doplněno „větrem, větší nadmořskou výškou“. Tato práce zajišťuje, že faktory životního prostředí jsou rozhodující, pokud jde o lámání záznamů.

Konkrétněji, práce novozélanďanů vzala za základ ochranné známky registrované známým jamajským sportovcem Usainem Boltem. Tímto způsobem byly jeho časy porovnávány na olympijských hrách v Pekingu před čtyřmi lety - když udělal svůj první světový rekord v běhu na 100 metrů za pouhých 9,69 sekund - s nímž se ve světové atletice konal. v německém hlavním městě o rok později, když běžel na stejnou vzdálenost za 9,58 sekund.

Vítr ve prospěch dvou metrů za sekundu by mohl snížit čas sprinteru z 0,07 na 0,09 sekund ve 100 metrech

Kromě toho byly zohledněny faktory životního prostředí, které mohly mít vliv na tyto značky, kromě školení, talentu a fyzických a psychologických vlastností, které Bolt v té době cenil. Mezi těmito faktory bylo posouzeno, zda byl test proveden uvnitř nebo venku, nadmořská výška vzhledem k moři, kde byla trať umístěna, odpovědnost nebo uznání soutěže a chronometru, se kterým byl měřen čas. Po zohlednění těchto nesrovnalostí byl učiněn závěr, že hlavní rozdíl mezi prvním a druhým byl ve větru. Zatímco v testu, který probíhal na olympijských hrách v Číně, nebyl znatelný vítr, v německých šampionátech byl vítr ve prospěch 0,9 metru za sekundu.

Tato reakce vedla k tomu, že se výzkumní pracovníci dostali do práce a analyzovali více než 40 000 výsledků z více než 600 různých sportovců. Závěry byly, že vítr ve prospěch dvou metrů za sekundu - maximální rychlost, ze které jsou časy atletů zrušeny - může snížit čas sprinteru z 0,07 na 0,09 sekund ve 100 metrech. hladký.

Dalším faktorem, který může vylepšit značky sprinterů, je nadmořská výška, protože se zdá, že je mnohem rychlejší a můžete jezdit na krátké vzdálenosti. Je to proto, že odpor vzduchu je nižší. Opak se vyskytuje ve vzdálenosti vzdáleností, kde analyzované časy byly nižší v testech s větší výškou, mimo jiné proto, že vyšší nadmořská výška snižuje kyslík a tím i aerobní sílu sportovce.

Všichni tito odborníci se domnívají, že běh rychlostí větru 2 metry za sekundu a nadmořskou výškou 999 metrů mohl sám Bolt rozdrtit svůj světový rekord a nechat jej za 9,48 sekundy.

Běh 666 km: Česká republika ze západu na východ (Říjen 2019).